טיפול דיאדי

טיפול דיאדי מתמקד ביחסים שבין הורה וילד ומטרתו לשדרג את איכות הקשר. היחסים בין הורים וילדים משפיעים מאוד על חוויית החיים, מצב הרוח, וההווייה הכללית של החיים במשפחה. הקשר עם ההורים הוא מנוף מרכזי בחיו של כל אדם, ומשפיע על כל תפיסת הזוגיות והיחסים העתידית של הילד. הקשר עם הילד משפיע על ההורה, על חוויית ההצלחה שלו ומיצוי הפוטנציאל ההורי. זהו טיפול שעוזר מאוד להתמקם בתפקיד ההורי, גם בסיטואציות מאתגרות. מטרות הטיפול הדיאדי להשפיע במישורים רבים הן על ההורה ועל הילד בתחומים כגון מידת האושר, תחושת הביטחון וחוויית השייכות של שני הצדדים לאורך כל חייהם. מכיון שטמונים בקשר הזה המון כוחות, הטיפול הדיאדי נחשב ליעיל ביותר כמניע תהליכים משפרי איכות חיים לכל הצדדים.


יסודות הקשר הורה-ילד מונחים בראשית חייו של התינוק, והם מושפעים מחוויית הילדות, שהייתה להורים. פעמים רבות הורים רוצים להיות שונים מהוריהם שלהם, אך מרגישים שהם כביכול לכודים, בתוך דפוסים מוכרים. פעמים רבות אנו מוצאים שרגשות עיקריים עוברים מדור לדור בתוך משפחה.
טיפול דיאדי מאפשר להורים להכיר מקרוב את התפיסות שאימצו מהוריהם, לוותר על דפוסים מכאיבים, ולאמץ דפוסים מיטיבים.

טיפול זה מייחס להורים צעירים השפעה מכריעה על חיי הילד, ויכולת כבירה להשפיע על עיצוב אישיותו. מדובר בטיפול פעיל, כלומר מזמין לחוויה של שהות משותפת ויצירת דרכי התבוננות ותקשורת בכאן ובעכשיו. תהליך זה מאפשר להורה גם לקחת מקום, לשייף את יכולותיו לעמוד על שלו ואת סמכותו.

הטיפול הדיאדי ישאף לעזור להורים ופעוטות או ילדים, שחשים שיש ביניהם ריחוק, חוסר הבנה, קושי לקבל, או רגשות שליליים מוגברים, שבאים לידי ביטוי בהתנהגות. תהליך זה מזמן ברור ומציאת דרכים יצירתיות לביסוס הצרכים ומענה עליהם הן בצד של הילד והן בצד של ההורה.

כאשר ילד 'לא הולך בתלם', כשאנו מרגישים שהכל איתו הולך קשה או עקום, ולא ברור לנו למה. כשיש צעקות או בכי גם 'בלי סיבה מובנת', כשאנו חווים תסכולים רבים ולא יודעים מה לעשות כדי שיירגע, או כשיש בתוכנו דאגה, עצב, פחד שמא הפעוט עשוי לשחזר את ההיסטוריה המשפחתית, שנאה, ייאוש, דחייה או חוסר אונים – זה הזמן לבוא לטיפול דיאדי ולטפל ביחסים. הטיפול עוזר למוסס קשיים בתקשורת, מרדנות, קושי לקבל ולשים גבולות. הטיפול גם מבאר להורה מהו השלב ההתפחותי שבו הילד נמצא, ומה הוא צריך בשלב זה ממנו כהורה. הטיפול עוזר להורה לשחרר כשצריך, ולהתחזק מול אתגרים שונים שמונחים לפתחו כהורה. טיפול ביחסי הורה ילד מגשר על תחושה של מרחק רגשי או זרות כלפי ילד. ומעמיק את תחושת השייכות המשפחתית. בעזרת הפגישות, מוסרים מחסומים, מתקבלות תובנות ונפתחים ערוצים ליחסים של קרבה ואהבה. מדובר בתהליך שיש בו המון כיף ומהותו לתרום להנאת ההורה מחוויית ההורות שלו ולילד מחוויית הילדות.

מערך הטיפול
מדי שבוע נפגשת הדיאדה אם- ילד או אב- ילד לסירוגין, מפגש עם ההורים ללא הילד מתקיים אחת לשלושה שבועות. בהתחלה אני צופה ביחסים ובאינטראקציה בין ביניכם. אחר כך אני עוזרת לך לחשוב ולהבין מה קורה לך ולילד "בזמן אמת". במפגש הדיאדי ההורים והילד לומדים יחד על הכוונות, המחשבות והרגשות, שמכוונים את התנהגותם. תוך כדי תהליך מתחממות  דרכי התקשורת, מתמעטות ההתפרצויות, ונוצרת קרבה וחום.


ליעוץ ראשוני סמסו ל: 054-6696777 את שם ההורים והילד + גיל + המילה "יעוץ לגבי טיפול דיאדי אצל מאיה"
טלפון: 054-6696777  | מייל:  maya.levari.lev@gmail.com